«К запорожцам» – відеоролик про небанальне Запоріжжя

Танцівники, гімнасти, велосипедисти і фаєрники на тлі архітектурних перлин Запоріжжя під саундтрек Starlight британського гурту Muse – це відеоролик «К запорожцам» учасниці Студій живої історії Анни Стукало.

12074764_1621523661455715_7829945232333917971_n

У відео, що триває три з половиною хвилини, з’являються часом малознані мешканцям Запоріжжя, та попри це цікаві місця – будинки, мости, острів Хортиця. Загалом у ролику можна побачити чотирнадцять локацій, які свідчать про «небанальну історію міста».

– Небанальна історія – це щось нове, раніше невідоме широкому загалу, але попри це воно існує, – пояснює авторка ідеї та режисера ролика Анна Стукало. Анна вивчає журналістику у Львові, а темою її дипломної роботи є популяризація історії за допомогою медіа. Саме цим вона й займалася у проекті.

На думку Анни, проблема в тому, що запорожці сприймають своє місто дуже стереотипно. Запоріжжя асоціюється з козаками, Хортицею, «ДніпроГЕС». І хоч ці речі й важливі, та встигли набриднути. І поруч із цим існують менонітські тунелі, цікаві конструктивістські споруди і будівлі з тої епохи, коли місто ще мало назву Олександрівськ.

– Спершу я хотіла робити мультфільм про Запоріжжя. Але який – не знала. Коли я добре подумала, то зрозуміла, що зі своїми ресурсами та знаннями про анімацію зараз я зробити цього не зможу. Найреальнішим варіантом було зняти відео. Коли почала думати над концепцією відео, натрапила на рекламу Ісландії, де люди на тлі різних локацій роблять щось незвичайне.

Тому у відео «К запорожцам» побачимо гімнастку на залізничному мості через річечку Мокра Московка, жонглера кільцями перед лікарнею 30-х років у стилі конструктивізму, історичних реконструкторів, які схрестили середньовічні мечі біля першої теплової електростанції у місті. На ці локації та інші Анна звернула увагу завдяки запорізькому журналістові та краєзнавцеві Роману Акбашу, екскурсії якого вона відвідувала, коли мешкала в Запоріжжі.

Зйомки тривали чотири дні. Найтяжчим виявилося пересуватися містом з оператором та камерою, адже локації розкидані по різних околицях Запоріжжя. До Менонітського тунелю, наприклад, потрібно пішки йти близько години.

Знайти героїв для ролика було також непросто. Дев’ять з десяти людей, яким Анна пропонувала взяти участь у проекті, відмовляли. Зрештою,  долучилися близько 30 осіб.

Я дізналася, що в моєму місті багато талановитих людей, які займаються такими штуками як паркур, фаєр-шоу та інше. Ці люди ще й готові підтримувати ідеї для розвитку міста, радо погоджуються безкоштовно взяти участь в таких проектах.

Анна переконана, що історію потрібно подавати в легкій цікавій формі: «голови, які промовляють з екрана, нікому не цікаві». Саме через те, що ми сприймаємо історію як щось нудне й примусове – такою її зробили у школі – і потрібні такі просвітницькі проекти.

Ролик ще не презентували в Запоріжжі, але кілька тисяч людей подивилися його на Youtube та інших соцмережах. Та й, на думку авторки проекту, одноразова зустріч не дозволила б донести ідею до стількох людей. Відео демонстрували учасникам проекту Help&Travel та в Рівному на фестивалі іншої освіти в листопаді. Зараз Анна переважно використовує його в навчальних цілях як приклад проекту, яким можна сприяти змінам у своєму місті.

Анна розповідає, що люди дійсно побачили місто з нового ракурсу – «багатьом запорожцям відкрилися очі на те, що місто можна асоціювати не тільки з Леніним». Вони запитують, де розташована певна локація з відеоролика та як до неї потрапити, просять показати на мапі.

– Такої реакції я і прагнула досягнути.  

Переглянути відео можна тут

Текст: Світлана Ославська

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s