Таємнича історія Маріуполя – екскурсія на цвинтар

Історик за освітою і фітнес-тренер за інтересами Наталія Гугля протягом літа – осені знайомила маріупольців з невідомою їм багатокультурною історією Маріуполя. Для цього організувала цикл екскурсій «Таємнича історія міста». Екскурсії пройшли на одному з давніх міських цвинтарів.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Цвинтар ХІХ століття розташований сьогодні в центрі Маріуполя, хоча колись існував за міською межею. Це найстаріше кладовище і місті.

– Щоб зацікавити мешканців промислового міста його історією та культурою, я вирішила почати з чогось екстравагантного.

Перші поховання на ньому – грецькі. На цвинтарі збереглося багато склепів. Людям  подобається розглядати їх під час екскурсії, подобається слухати містичні історії з привидами та духами. Це я теж використовувала в екскурсії.

Наталя називає дві причини того, що обрала саме цю локацію для ознайомлення маріупольців з міським минулим. Перша причина – її найбільший страх у житті. Цвинтарі та все, пов’язане із потойбічним світом, лякає Наталю, і тому, щоб подивитися страхові в очі й побороти його, вона обрала цю тему.

– Але наприкінці екскурсії я зазвичай додаю, що свій страх я не поборола. Як боялася цього всього, так і боюся.

Друга причина – бажання кинути виклик суспільству. На думку Наталі, мешканці Маріуполя були цілком готові до екскурсії архітектурними пам’ятками чи промисловими об’єктами – «це тема номер один в нашому місті». Проте, саме такою нестандартною темою як цвинтар вдалося одразу захопити людей.

Наталія відшукала матеріали з бібліотек, краєзнавчого музею, архівів, звернулася до місцевих краєзнавців і розробила екскурсію, під час якої екскурсовод оповідає слухачам  про те, які люди поховані на цвинтарі та які історії пов’язані з цими особами. З пошуками матеріалів та фотозйомкою екскурсії їй допомогли одногрупники.

Проект реалізований без жодної фінансової підтримки і сьогодні Наталя визнає: варто було витратити гроші на рекламу екскурсій. На сьогодні в п’яти прогулянках  взяли участь майже 60 осіб. В екскурсіях взяли участь маріупольські волонтери, переселенці, мешканці міста, а також школярі. Найбільше вражало людей те, що до історії можна торкнутися і стати її частиною.

Грецький цвинтар – не єдине місце в Маріуполі, що зберігає багатокультурну історію міста. Існує також єврейський, але матеріалів про нього надто мало.  Взагалі складність організації такої екскурсії в Маріуполі в тому, що відомих особистостей не так багато, відповідно й матеріали про них чи їхні поховання знайти не завжди вдається. Наталя розповіла про два об’єкти на грецькому цвинтарі, на які звертає увагу під час екскурсії:

– Один з найцікавіших – пам’ятник Софії Поповій. Вона не увійшла в історію міста якоюсь визначною діяльністю, але пам’ятник цікавий. Він у вигляді ангела – раніше таких було багато, але донині зберігся один і той став жертвою вандалізму. Зараз цей ангел без голови – уявіть, як містично він виглядає. Люди люблять його розглядати.

Інше відоме місце на цвинтарі – могила Найдьонових. Олександр був купцем, дуже багатою людиною. І після смерті дружини він встановив  їй пам’ятник, і написав вірші  – вони дуже всіх вражають. За 27 років він помер і його поховали поруч. Коли померла їхня донька, вона також  була похована у склепі. Є містичні історії, пов’язані з нею, нібито ця дівчина була похована ще дівчиною, в білому одязі, з вінком, а через деякий час люди бачили, що у склепі лежить її нетлінне тіло.

Надалі Наталя хотіла б проводити екскурсії вихідного дня для всіх охочих. Тематику розширить до архітектури та історії культури.

Сподівається, що екскурсіям вдалося змінити думку маріупольців про їхнє місто, що тепер люди бачать, що в місті, окрім заводів, є щось цікаве:

– Я спробувала розвінчати міф про мізерність історії та культури нашого міста.

Текст: Світлана Ославська

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s