Тарас Грицюк: «Бабусина історія живе зі мною»

Координатор «Студій живої історії» Тарас Грицюк про те, як виникла ідея програми, а також про зміни й удосконалення в ній.

Тарас

Родинна історія цікавила мене завжди. Найбільше захоплювали бабусині розповіді. В 1944 році її родину виселили з Холмщини, це сучасна Польща. Родину мого батька виселили на Урал.

Мені здається, що крім мене, з бабусею ніхто так глибоко не говорив про її дитинство, про те, який відбиток лишив вимушений переїзд, про що мріяли тоді люди й чим жили. Ці розмови для мене завжди були неймовірною подорожжю.

Ось одна з історій. На Різдво у 1950-му році бабусина родина отримала звістку від її брата, який зник у 1939-му. Він перейшов кордон з Радянською Україною, де потрапив у в’язницю, потім у Сибір, армію, знов у тюрму – і нарешті виїхав у Великобританію. Ось так, вийшовши з дому в 1939 році, мій двоюрідний дід зв’язався з родиною через 11 років, а зміг побачити її лише, коли Україна отримала «незалежність». Я намагаюся зрозуміти, що він міг відчувати. Як це – вийти з дому і побачити своїх рідних за стільки часу?

Бабуся подарувала мені багато історій, про які можна писати книжки й знімати фільми. Скільки таких нерозказаних історій навколо нас? І скільки їх щодня втрачаємо?

Рік тому, перед тим як ми починали «Студії», померла бабуся. Остання людина з покоління нашої родини, яке пережило і пам’ятало ці події. Разом з нею могла померти її історія, але вона живе зі мною в тому, що я записав, що пам’ятаю.

Саме тому в програмі «Студій» хотілося показати цінність звичайної історії, що може містити багато уроків. Через розуміння важливості своєї історії ми відчуваємо відповідальність за події в країні.

«Студії» починалися з програми «Майстерня громадської активності». Ми проводили семінари на історичну тематику і отримували позитивний зворотній зв’язок від учасників. Так зрозуміли, що спілкуватися на такі теми – важливо. У «Студіях» ми зберегли різноманітність. Тут зустрічаються люди з різних регіонів, з активною позицією і своїми уявленнями про історію, про те, чим є Україна. Це майданчик, де учасники зможуть більше дізнатися про свою країну.

Тому ми запроваджуємо таку інновацію як мобільність учасників. Один з викликів для українського суспільства полягає в тому, що люди з різних регіонів рідко зустрічається. А «Студії» проходитимуть на Сході, Заході та в центральній Україні. Учасники зможуть поїхати в інше місто, щоб підтримати ініціативи інших, пройти стажування в певній організації на місці й отримати фінансування цієї мобільності.

Цього року ми зосередимося на створенні мережі людей, які працюють з історією як дослідники чи неформальними методами. Трохи зміниться формат Студій-практикуму. Він пройде у форматі літнього табору, де учасники зможуть здобути практичні навички по роботі з історією (інтерв’ю, операторська робота) і проектного менеджменту.

Щодо ініціатив, з якими учасники працюватимуть упродовж програмного року, то вони не будуть чітко обмеженими в часі. Ми заохочуватимемо довготермінові ініціативи, які зможуть тривати по закінченню програмного року. З досвіду попереднього року ми зрозуміли, що досить важко придумати і втілити ідею з травня по листопад.

За перший рік «Студій» я особисто зрозумів: коли працюєш з історією, потрібно усвідомлювати, що це величезний і складний вузол зв’язків та інформації, що зачіпає різні рівні свідомості людей та іноді, здавалось би, сторонніх осіб. А тому більше уваги варто приділяти глибокому аналізу та уважності до об’єкта, з яким працюєш.

Наше розуміння минулого пов’язане з баченням світу і себе в ньому. Коли відомий світ в один момент виявляє інші якості, не зовсім приємні чи невідомі доти, може бути боляче. Проте, мені здається, правда не шкодить. Коли вона відома, знаходиш внутрішні сили, щоб зрозуміти, як з цим жити далі – йдеться про подолання історії, а це вже зовсім інша історія.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s