«Незнана історія однієї сім’ї»: німецька спільнота в Україні

Документальний фільм розповідатиме персональну історію трьох поколінь однієї родини, що представляє етнічних німців, які проживають в Україні. 

Євтєєв

Первинною ідеєю, втім, було працювати з польською громадою Черкас та області. За переписом населення 2001 року, у місті проживало близько 600 поляків.   Інтерв’ю планували записувати в черкаському костелі – звичайному будинку із залою для літургії, що розташований, за іронією, на вулиці Піонерській. Утім, цей задум не вдалося реалізувати.

Керівник проекту Сергій Євтєєв, уродженець Донецька, є етнічним німцем. Як у історика за освітою, в нього давно була думка зібрати усні історії німецької спільноти міста, зокрема старших людей, які були свідками депортації. Втілення цього задуму в Донецьку стало неможливим, і тому фільм присвячений німецькій спільноті міста Черкаси.

Сергій розповідає, що ідея з німецькою громадою Черкас прийшла доволі випадково, коли зірвався задум роботи з польською громадою. Він познайомився з Христиною Можаровською, предки якої є етнічними німцями, які мешкали в Україні.  За часів СРСР її родичі були репресовані, а сьогодні дівчина прагне відновити власну німецьку ідентичність.

 «Ми записали інтерв’ю з бабусею Христини. Її батько, або прадід Христини, був  учасником Другої світової  війни. Фільм оповідає історію про те, як його репресували  за національною ознакою, а потім депортували, як він шукав свою сім’ю, а його сім’я – його. Фільм також показує історію матері Христини та її спроби реабілітації німецького прізвища, ходіння по судах з  метою  змінити  документи.  Нарешті, історію  доньки,  яка  є  активною  учасницею  етнічного німецького  молодіжного  руху і пов’язує  своє  життя  з  поверненням  на  історичну  батьківщину,  її  життя  і  роботи  в  Німеччині.  Три  історії,  три покоління, три представниці однієї родини», – ідеться в описі ідеї фільму.

Інтерв’ю проводилися в Черкасах та Кременчуці. У цих містах фільм планують найперше показати в середовищах німецької громади, хоча поки що він у процесі монтажу. Сергій не виключає, що на покази запросять і представників інших етнічних громад. До того ж, на його думку, фільм перегукується із тематикою внутрішніх переселенців у сучасній Україні. А тому й цю соціальну групу можна залучити. В такий спосіб проект «сприятиме подоланню  національних  стереотипів, розвитку  конфесійної  толерантності, протидіятиме ксенофобії та етнічній дискримінації, переміщуватиме акценти з гострих  питань на об’єднавчі теми».

«У фільмі зійшлися три основні ідеї: жива пам’ять учасників трагічних подій, пов’язаних з німцями, можливості та активні дії з реабілітації, і прагнення молодої людина на свою історичну батьківщину», – підсумовує Сергій.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s