Нове життя єврейського кладовища у Мелітополі

Ідею ініціативи я виношував декілька років, але саме проект «Студії живої історії» спонукав до активної розробки проекту «Відродження старого єврейського кладовища у місті Мелітополь». Цей цвинтар – унікальний, навіть сакральний об’єкт для міста і всього Південно-Східного регіону України.

DNCNGSLG1c0

Найдавніше поховання тут датується 1892 роком, останнє було зроблено у 1963 році. Особливою цікавою є форма надгробків, які називаються «мацейви». Вони мають вигляд стовбура дерева з обрубаними гілками. У багатьох народів дерево – символ життя, і євреї не є виключенням, тому логічно, що обрубані гілки означають загибель, смерть. До революції 1917 року кладовище було під охороною організації «Хевра кадиша», яка проводила поховальні обряди. Але все це – історія. Нині цвинтар перебуває в жахливому стані, за що можна «дякувати» місцевим мешканцям. Ось що розповідає голова єврейської громади Мелітополя Анна Володимирівна Стаценко:

«Нігілізм та бездуховність жителів прилеглих територій неприємно вражають. Про що можна казати, якщо вони просто брали мацейви, несли їх на свої земельні ділянки та використовували у будівництві власних домівок? А періодичний випас худоби на території кладовища давно став ненормальною, дикою нормою».

I904I-Xo02A

На початку 2000-х років вперше була здійснена спроба відновити цвинтар. Ентузіаст і дослідник єврейської культури Аркадій Шміст приїздив до Мелітополя, привозив із собою «загони» молодих волонтерів для збору інформації та реставрації мацейв. Сам Шміст досліджував надгробки та їхню історію, трактував символи, що були на них зображені. Однак за рік після відновлення вандали зробили свою «чорну справу», та всі старання Шміста виявилися марними. Сьогодні місцева єврейська громада регулярно проводить акції з приведення до ладу території кладовища, прибирання від сміття й зайвої рослинності. Але, на жаль, цього недостатньо.

 Тому я вирішив зайнятись цим унікальним і сакральним об’єктом. Зіткнувшись із реаліями, ініціатива «Створення історико-культурного комплексу на базі занедбаного єврейського кладовища у місті Мелітополь» трансформувалася у «Відновлення старого єврейського кладовища у місті Мелітополь».

 Ініціатива буде реалізовуватися протягом 2016 року у декілька етапів (прибирання території, підіймання надгробків, встановлення паркану та охорони). Разом із єврейською громадою я планую залучити активну молодь міста та всіх небайдужих шляхом висвітлення проблеми у ЗМІ, соціальної реклами, флешмобів тощо. Адже, якщо люди зрозуміють та підтримають ініціативу, – це вже перемога.

Борис Нілов

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s