Урбан-школа для підлітків на Трухановому острові

Навесні на Студіях ідей у Харкові народилась ідея урбаністичної школи для підлітків. Звичайно, хотілося дізнатися, що діти взагалі знають про це, починаючи з того, що таке урбаністика. Відповіді були досить різні, але з 20 дітей більшість сказала, що урбаністика – це щось про місто (хоча був варіант, що йдеться про метеликів).

IMG_3982

Ми запросили Лору Іщенко, урбаністку й координаторку ініціативи «Дитячі географії», провести з дітьми заняття-дослідження. Під час заняття ми з’ясовували, які аспекти міського життя найбільше турбують юних городян. Виявилося, що турбують їх цілком дорослі теми: сірість, бруд, погані дороги, відсутність просторів для підлітків, транспорт («не вистачає хорошого громадського транспорту, а маршрутки – це повний відстій»), брак культури й екологічної свідомості у жителів.

IMG_4162

Ми запропонували учасникам заняття спробувати щось змінити вже зараз. Так народилась ідея міні-урбаністичної-школи-табору.  Команда небайдужих зібралась миттєво з колег та друзів. Це Наталія Довгопол, культуролог, керівниця клубу English Speaking Guides Київського Палацу дітей та юнацтва, Олександра Цикура, психолог та культуролог, випускниця Києво-Могилянської академії, Андрій Грушко, спеціаліст з логістики та організації заходів, альпініст. Небо відчуло наші наміри й допомогло втілити ідею в життя завдяки грантовій підтримці від Програми обмінів майбутніх лідерів FLEX організації «Американські ради з міжнародної освіти».

Табір отримав назву Лідерської туристсько-краєзнавчої школи «Свідомі». Інформацію про табір ми розмістили в соцмережах  та розіслали партнерським організаціям. Дітей до табору відбирали за допомогою анкети, в якій містилися запитання про мотивацію участі.

6 червня 21 підліток з Києва, Харкова та Бахмута разом з 10 кураторами заїхали на базу «Авангард» на Трухановому острові в Києві, щоб навчитися планувати й втілювати власні проекти, які в майбутньому змогли б покращити інфраструктуру міст України. Партнером проекту виступила міжнародна організація AIESEC, тож до команди кураторів приєдналися троє волонтерів із Мексики та Португалії, які проводили з учасниками заняття англійською мовою та знайомили з особливостями своїх культур. Також ми запросили бізнес-тренера з Мінська, який навчав планувати свій проект фінансово, а також шукати джерела фінансування.

За тиждень, проведений у літній лідерській школі «СВІДОМІ», учасники пройшли шлях від озвучення проблеми, що турбує особисто їх, дослідження, ідеї проекту, що може вирішити цю проблему, розробки та складання бюджету, до втілення проекту в життя.

Втілено три проекти, що мали на меті підвищення туристського потенціалу Труханового острова. Два з них спрямовані на благоустрій, а також підвищення екологічної свідомості відпочивальників. Було пофарбовано місце для відпочинку біля води, прибрано пляж. За пакет зібраного сміття учасники отримували винагороду — яблуко чи морквину.

Третій проект – підготовка та розміщення україномовних і англомовних табличок з назвами рослин.  Він покликаний не лише додати нову туристську атракцію, але й нагадати правильні назви рослин.

IMG_4001

Учасники школи розробляли усі проекти самотужки – від створення ідеї й обрахунку бюджету до закупівель, піару, втілення проекту та його пост-презентації.  Спільно з дітьми працювали міжнародні волонтери з організації AIESEC. Вони допомагали учасникам організовувати заходи за проектами і суттєво підвищили їхній рівень володіння англійською. Також допомогли зустрічі з представниками громадських організацій «Пласт», «Дитячі географії», «Зробимо Україну чистою!» та іншими.

Роботу органічно поєднували з відпочинком: мистецькими майстер-класами від запрошених фотографів, дизайнерів і музикантів, волонтерським виїздом до притулку для тварин, медитацією біля вогнища та вранішніми руханками.

Наприкінці табору була організована «Жива бібліотека». Ми запросили людей різних професій, що також втілюють власні проекти та займаються волонтерством. Для більшості дітей це був перший досвід спілкування в такому форматі, і це було справді дуже корисно та мотивуюче.

Перед початком «Живої бібліотеки» діти презентували свої проекти запрошеним гостям.

Втілені дітьми проекти були локального масштабу, і мали більш екологічну направленість. Зрештою, наша команда досягла мети, адже ми хотіли показати учасникам, що важливий їхній особистий внесок у вирішення проблем, що їх турбують, що навіть невеличка завершена дія може мати великий резонанс. І що спільна мета може міцно згуртувати людей.

Князева Наталія

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s