Перш ніж зняти документальний фільм, відвідай архіви

Документальний фільм про село Посіч я мріяла зробити вже давно. З останнього дня «Студій живої історії», коли я, сповнена натхнення, сідала у потяг до Франківська, часу пройшло чимало. Але так здається тільки, якщо зупинитися й озирнутися назад. Насправді ж маю враження, що й не було тих місяців.

Фото у блог1

Розпочати працю над проектом я вирішила із дослідження самої історії. Тому найперше шукала поради в кандидата історичних наук Тамари Галицької.

Специфіка «польових» досліджень для науковиці близька та зрозуміла. Адже вона брала участь у наукових експедиціях, що збирали свідчення про Голодомор по українських селах. Для мене, як виявилося, не менш важливими за фахові поради (себто у яких книгах, архівах можна знайти інформацію) були й прості «житейські». Наприклад, що розпочинати знайомство з селом і його жителями (для того, щоб вони не боялись щось розповідати) потрібно з церкви, а точніше – священика. Для мене, міської дитини, це була безцінна інформація.

Отож попереду на мене чекала наукова бібліотека та архів. Що цікаво, у бібліотеці більшість матеріалів про село Посіч – це були газетні статті різних років, а не праці поважних вчених. У Державному архіві Івано-Франківської області ситуація була дещо іншою. Частину документів мені принесли, а решту дивитись, мовляв, немає змісту, адже простіше переглянути їх в уже опрацьованому варіанті, цитую: «Та ж про Посіч багато написано».

Хоча скаржитися поки немає на що. У тих скромних течках, що потрапили на мій стіл, було багато цікавого. До прикладу, списки депортованих на Одещину посічан, звіти, кому і скільки заплатили за те, що розібрали хати виселених, навіть оригінали залізничних квитків –  перепусток «у краще майбутнє».
Попереду на мене чекає довгоочікуваний візит у село, до місцевого душпастира. Думаю, що після цього буде ясно, чи треба ще раз іти в архів. А ще, чи попаду я в архів СБУ. Адже там зберігаються особисті справи, переглянути які можна тільки за згоди родичів.

Шеметуха Софія

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s