Повернути час назад, або трохи радянського Миколаєва вам у стрічку  

На «Студії живої історії» я приїхала зі щирим бажанням декомунізовувати все і вся. Я вже уявляла себе на барикадах, як декомунізовану Розу Люксембург. Але змагалася б я не за права жінок, а за право людей називати вулиці, площі та інші топографічні об’єкти історичними іменами. Перевернула мій концепт з ніг на голову дискусія в Кривому Розі. В дискусії брали участь дослідниці, які присвятили своє життя вивченню окремих елементів радянського монументального мистецтва й архітектури. «У моєму місті стільки всього радянського. Можливо, аби декомунізація пройшла максимально безболісно, варто разом з поганим згадати і щось хороше», – подумала я саме під час захопленої розповіді Євгенії Губкіної, архітекторки, яка організовує екскурсії одним з радянських житлових масивів Харкова.

Новый рисунок (1)

Так і народилась ідея зробити екскурсії за мотивами «закритого», «режимного» радянського минулого Миколаєва, міста корабелів, наречених і високої революційної активності, за що навіть на декілька років після смерті вождя пролетаріату місто отримало назву Вірноленінськ.

Реакція на вибір саме такої тематики екскурсій серед миколаївців була прогнозованою: суміш негативу та щирого здивування. Мовляв, що можна розповісти про СРСР, чого нам ще не розповідали? Ледве розпрощалися з цим минулим, хіба немає цікавіших періодів історії? Але опитування за участю понад сотні містян показало, що більшість жителів жодного разу не була на екскурсії містом, відомих екскурсоводів – не більше трьох, і переважно їхні екскурсії охоплюють період з 1789-го – року заснування Миколаєва – до кінця ХІХ століття.

Новый рисунок (2)

Сьогодні я займаюся підготовкою історичного наповнення екскурсій: вивчаю автентичні історичні матеріали, відвідую екскурсії та семінар «Патріотичні екскурсії по Україні», консультуюся з істориками, письменниками, екскурсоводами та просто поціновувачами історії рідного краю. Краєзнавчі відділи бібліотек та обласний архів стали моєю вотчиною. Виявилось, що знайти «зернятка» курйозних історій серед «полови» сухих історичних фактів досить важко.

За цей час вдалося визначитись і з темами екскурсій. Як і планувалось, це буде цикл екскурсій, який обов’язково включатиме оглядову і декілька тематичних маршрутів. Ментор Віктор Опаленик, екскурсовод з кількарічним стажем, допомагає не тільки зі складанням маршрутів, але й ділиться секретами майстерності справжнього гіда.

Новый рисунок (3)

У планах створити групи в соцмережах, де розміщати не тільки анонси екскурсій, але й цікаві факти з радянського періоду життя міста, зняти відео-візитівки маршрутів та організувати кінопокази.

Зацікавлення історією рідного краю та формування критичного мислення – от чого мені хотілося б досягти своєю ініціативою. “Mykolayiv: Back in USSR” може стати машиною часу не тільки для тих, хто жив за Радянського Союзу, а перш за все, для тих, хто тих часів не застав, аби вміти відрізняти правду від міфів.

Позняк Олена

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s