«Траса 60» – історичний аудіогід трасою між Івано-Франківськом та Львовом

На «Студіях живої історії» я вчився поєднувати цікаві для мене речі з корисними для інших. Понад чотири роки в різних справах мені доводиться кататися автостопом між Львовом і Франківськом. Бували випадки, коли водії, мешканці містечка чи села на шляху, розповідали цікаві речі, щоби показати, що їм небайдужа їхня локальна історія. І я сам почав помічати будівлі різного ступеня занедбаності, розташовані обабіч траси. Так народилася ідея донести до загалу історію цих місць.

fAfpB9BPhJU

Якщо на початку роботи над проектом я мав сумніви, чи вдасться знайти достатньо цікавої інформації про населені пункти на трасі так, щоби привернути увагу людей, далеких від історії, то сама «Траса 60» розвінчала мої страхи.

Найкраще це пояснити на одному прикладі. Бабухів – невеличке село, проте, поля поза ним встелені криївками УПА, які вперто трималися цієї землі до 1950 року. Через село протікає річка, у якій, за легендою, потопили колись дракона. На її берегах росте очерет, у якому баби ховалися від татарських набігів 700 років тому. На одному краю села стоїть пам’ятна могила, де похований шанований ребе Урі Клінгоф, а на іншому – будинок культури, зведений силами місцевої просвіти у міжвоєнний період. На пагорбі височіє церквиця, з якої п’ять разів виганяли священика, допоки церква не осунулася і селяни не сприйняли це за божу кару. Під горою – корчма, куди водили дітей у чотирикласну школу. Обабіч дороги – насипаний курган січовим стрільцям, а неподалік – триповерхова школа, збудована австрійським урядом і занедбана радянським. Дізнаючись усе це, розумієш, наскільки тонко переплітається історія на цій трасі, в одному непримітному селі.

У перспективі ціллю проекту є створити різні тематичні аудіогіди, присвячені історіям людей, будівель, місць, назв, а також легендам, що крутяться довкола населених пунктів, звернути увагу і місцевих і приїжджих на цю локальну і ще живу історію, поки вона зовсім не забулася.

5HCYETWZ6VQ

Караїмське кладовище, польські костели, сліди армії Хмельницького, турецькі військові цвинтарі, древні церквиці, підземні ходи, панські маєтки, древні бібліотеки і джерела з цілющою водою. «Траса 60» чекає.

Дорошенко Василь

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s