Розкажи мені про минуле: війна й родинна пам’ять поколінь

Останні два роки під впливом сумнозвісних подій ми ламаємо стереотипні й заскорузлі уявлення про минуле і на державному рівні голосно заявляємо про те, що раніше стиха обговорювалось у вузькому колі науковців. Чимало списів поламали (і ще будуть ламати) навколо історії війни, що розділила XX століття на «до» і «після». Колись «Велика Вітчизняна», а нині – Друга світова – ця тема є родючим грунтом не лише для фахових дискусій, а й для політичних танців будь-кого з псевдоекспертів. Як не розгубитися, знайти порозуміння і налагодити діалог між різними людьми й поколіннями?

Новый рисунок (2)

Моя ініціатива під назвою «Розкажи мені про минуле: війна й родинна пам’ять поколінь» покликана заохотити дітей старшого шкільного віку до вивчення історії. У межах проекту учасники ознайомляться з усною та родинною історією, а також із методами усноісторичного інтерв’ювання. Учні шкіл міста Мелітополя записуватимуть свідчення своїх родичів про Другу світову війну, окупаційний режим та час повоєнної відбудови. На мою думку, розширені хронологічні межі (з 1939 по 1953 роки) дозволять комплексно розглянути ці півтора десятиліття, з’єднавши часові проміжки, що зазвичай розділені істориками (хоча самими респондентами часто-густо подаються нерозривним цілим).

Чому я обрала саме цю тему? На мою думку, проблематика повсякденного життя місцевого населення під час війни та повоєнної відбудови досі переповнена міфами, стереотипами й кліше. Усна історія, як машина часу, дозволяє перенестись у минуле і поглянути на події очима «маленької людини», що опинилась у вирі великих подій.

Ініціатива стартує наприкінці серпня з інформаційної кампанії у місті Мелітополі. Протягом вересня усі охочі школярі матимуть змогу заповнити заявку для участі в проекті. Після формування списку учасників для дітей буде проведено семінар, під час якого вони ознайомляться не лише з напрямком усної історії, а й із методами неформальної освіти.

Записи свідчень (зокрема, і вторинних – вустами дідусів/бабусь, батьків, які чули про війну від старшого покоління) здійснюватимуться протягом жовтня. Усі зібрані інтерв’ю будуть транскрибовані командою істориків та викладені у вільний доступ на створеному блозі.

Місце проведення було обрано невипадково. Адже Мелітополь є моєю малою Батьківщиною. Тут, на жаль, цікаві і корисні ініціативи в дефіциті. Тому цей проект покликаний підтримати дітей, які цікавляться історією, та надихнути їх на пошук різних підходів до вивчення минулого.

Плєханова Аліна

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s