Українська революція на Луганщині: розказати, щоб не забулося

Мало хто знає, що Луганський край був і залишається східною брамою України не лише на мапі, але й ментально. Колись на території Дикого Поля – Азовської пустелі – русичі давали відсіч монголам, пізніше козаки – московитам і татарській навалі. Це нам відомо, зокрема, й зі шкільного курсу історії.

138327

Але є сторінка, про яку не кажуть досі. Це події Української революції 1917 – 1921 років на Луганщині, участь у них луганців, перипетії боротьби з більшовиками за самостійну Україну, що розгорталися майже там само, де зараз українська армія протистоїть російській агресії, – на берегах Сіверського Дінця.

Студії ідей продемонстрували мені, що навіть люди, які цікавляться історією, мало знають про ці події. Напередодні року Української революції, яким буде 2017 рік, відповідно до Указу Президента, не проводиться просвітницька кампанія. Тому я вирішив покласти це на свої плечі.

Приїхавши до Сєвєродонецька, нині обласного центру, і намагаючись не відриватися від навчання, я контактував з місцевими істориками, краєзнавцями, що могли повідати мені про ті події, аби скласти комплексну картину подій на Луганщині у 1917 – 1921 роках.

Зокрема, кандидат історичних наук, доцент Східноукраїнського університету імені Володимира Даля Олена Сапицька розповіла про те, як Запорізька дивізія армії Української держави у 1918 році несла службу на півночі Луганської області.

Результати роботи «на місці» – в університеті та бібліотеках міста – вилилися у статтю «Століття на сторожі України», що була опублікована у газеті «Вісник Луганщини» від 17.06.2016 р. № 23 (27).

Улітку я планую відвідати місця бойової слави Армії УНР, щоб поспілкуватися з тамтешніми жителями, а також музеї та архіви, аби дізнатися правду про визвольні змагання.

Ці розмови планую опублікувати у вигляді документальних роликів, що сприятимуть поширенню слави вояків України у такий важливий для нас час.

Степан Золотар

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s