Українотипи: Україна та стереотипи

Ціллю проекту є активізувати громадськість, привернути увагу до теми стереотипів про Україну та українців, створити резонанс заради пробудження свідомості про ролі стереотипів та історичну пам’ять, національну ментальність. Ініціатива має на меті також мотивувати до дій, як згуртованих і глобальних, так і особистих та буденних.

13754350_993707970728150_7228063719071502318_n

Місце, люди, ресурси

Ініціатива відбувається на сторінках соціальних мереж Vkontakte та Facebook. Ці сторінки були створені як платформи для об’єднання українців з будь-яких регіонів України. Відвідувачі мають змогу читати матеріали на тему стереотипів, а також історії людей про зіткнення з дією стереотипів у особистому житті, про те, як стереотипи вплинули на них особисто. Відвідувачі могли висловлюватися, ставати розкутішими та активнішими в обговоренні цієї тематики.

Окрім мене, в команді ініціативи працюють доцентка кафедри теорії та історії держави і права, кандидатка історичних наук за спеціальністю «Історія України» Ірина Шліхта, випускниця Львівського національного університету ім. І. Франка Вероніка Петрушка. Додатково під час окремих задач (презентації проекту, організації дискусійного клубу) мені допомагали різні люди, як студенти Запорізького національного університету, так і працівники ГО «Арт-Простір». Проект «Українотипи» має понад 15 інформаційних партнерів. Це громадські організації, ресурсні центри, ЗМІ, окремі молодіжні об’єднання, які допомагають поширювати інформацію про ініціативу.

Чимало ресурсів я отримала від партнерів проекту – людей, що підтримують його цінності та цілі. Завдяки ГО «Арт-Простір» я змогла презентувати проект на його початковому етапі в рамках щотижневого «ВУЛИКа» (вуличного університету). Спілкування з гостями заходу допомогло краще розібратися з концепцією ініціативи. Від працівників «Арт-Простору» я отримала безкоштовне приміщення, мультимедійний екран, професійну відеозйомку заходу, її публікації на Youtube та розголос у соціальних мережах. Завдяки студенткам і студентам Дебатного клубу Запоріжжя вдалося провести дискусію на тему «Стереотипи про Україну та українську націю» та дізнатися думку молоді.

Що мені потрібно для дводенного мультизаходу проекту у Києві? Канцелярія, кава-брейки для учасників та приміщення, яке мені пощастило орендувати безкоштовно.

Формат реалізації ініціативи

Первинним задумом було створити серії листівок, які б у стислій та конкретній формі розказували про історичні причини появи стереотипів та проводили паралель із сучасністю, показуючи, чи залишилися ці стереотипи досі. Перед цим за допомогою опитування в мережі я проаналізувала уявлення українців щодо того, які стереотипи існують в Україні про Україну та українців (автостереотипи) та які –  про Україну та українців в іноземців (гетеростереотипи). Саме найпоширеніші відповіді – негативні стереотипи – я вирішила висвітлити у картках.

Надалі я з’ясувала, що знайти факти про час та місце виникнення стереотипів складно. Цього достеменно ніхто не знає, та й стереотипи не формувалися за день чи місяць. Це складний процес, що передбачає багато передумов.

Тому, аби не вводити в оману аудиторію, яка зацікавлена та потребує фактажу, а не чергових гіпотез, я обрала інший формат взаємодії. Це дводенний мультизахід. На допомогу приходять дві потужні методики, популярні в багатьох країнах, – Lousje і форум-театр. Майстерні із цих креативних форматів роботи в контексті проблеми викривлення дійсності шляхом стереотипізації України та українців пройдуть у Києві. Що чекатиме на учасників заходу? Багато інтерактивну, розмови про стереотипи про Україну та українців, їхню роль, шляхи співіснування з ними, розмови з активними людьми, яким також небайдужа ця тема.

Спілкуючись із людьми в реальному часі та просторі, ми можемо активно обговорювати певні проблеми, організовувати мозкові штурми та приходити до нових ідей і рішень. Відіграє роль і «сарафанне радіо» – ідеї розповсюджуються швидше. Девізом-слоганом проекту є «Укреальність залежить від нас», тому ми в реальному часі і просторі творимо історію, беручи на себе відповідальність.

Окрім методик Lousje та форум-театру, я використовую фото- та, частково, відеозйомку, обговорення у форматі open-space.

Лайфхаки

1.Планувати велике і втілювати велике – різні речі. Краще планувати велике у себе в голові, а збільшувати «дозування» того, що можеш/хочеш зробити після того, як те менше, що запланував, тобто фундамент, уже готовий та зроблений якісно.

2.Комунікація з громадськістю – must-have. Діліться з людьми вашими планами, сподіваннями, процесом роботи, невдачами. Будьте вірними людям, що вас читають та цікавляться вашою діяльністю. Не лише, коли вони потрібні вам, а завжди.

3.Будьте щирими зі своєю аудиторією та партнерами. Дякуйте за будь-який внесок та допомогу, ставте себе на їхнє місце. Перевіряйте свої дії та інформацію, що від вас відходить, на чесність, цікавість, актуальність.

Наталя Бурило

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s