“Перестройка” (1956-1959)

25 березня 1954 року, Рада Міністрів СРСР затвердила постанову про будівництво Кременчуцької ГЕС. На Дніпрі мало з’явитись ще одне водосховище. До зони підтоплення, за різними даними, потрапляли близько 200 населених пунктів. Відтак, люди, які споконвіку жили в мальовничій долині річки, мусили переселятись вище води. Дехто переїжджав до інших областей, міст, сіл, а дехто будував нові села, знищуючи старі, власноручно руйнуючи свої домівки. В деяких селах період переселення (1956 – 1959 роки) символічно називають “перестройкою”.

%d1%81%d0%ba%d1%80%d1%96%d0%bd-3

Наш фільм – спроба задокументувати деякі спогади, нечисленних на тепер, потерпілих від вимушеного переселення. Зафіксувати їхнє розуміння того, що відбулося. Відтворити їхніми словами процес “перестройки”. Розповісти їхні  історії, аби вони не залишились на дні Кременчуцького моря, аби вони стали наукою для майбутніх поколінь.
Ми побували в архівах, музеях. Розмовляли з краєзнавцями, істориками. А головне: побували у переселених селах та поговорили з очевидцями, чи й навіть “потерпілими” від наслідків великого будівництва.
Наразі сфокусувались на Черкаській області, проте беремо до уваги також Полтавську та Кіровоградську, які теж пожертвували своїми селами задля електроенергії. Хоча, фокус таки плануємо тримати на Черкащині. Історії, зрештою, схожі. А розширення фокусу може і не піти на користь.

Працюємо над фільмом удвох. Техніка у нас власна. Частково “позичена”. Переміщуємось на власному авто. “Студії” підтримали коштами на топливо. Пошуки не завше складаються вдало. Герої не завше хочуть розмовляти на камеру. А ті, хто погоджується, не завше можуть відкритись.
Зрештою, типовий для такої роботи набір проблем, якщо це можна назвати проблемами. У зйомках, бува, виникають паузи, у зв’язку з роботою. Нині пауза у зв’язку з ремонтом автомобіля, що його нам спровокували “якісні” дороги, котрими проглягала наша експедиція.
Але немає проблем, котрих не можна вирішити.

Завершити роботу плануємо до кінця жовтня. Фільм роздати в музеї, університети, історикам та краєзнавцям, аби вони його поширювали.

Наразі до вашої уваги трейлер фільму – https://goo.gl/Uc4Nj0
Захар Колісніченко 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s