«Розкажи мені про минуле: Війна й родинна пам’ять поколінь»

Ініціатива «Розкажи мені про минуле: Війна й родинна пам’ять поколінь» покликана заохотити дітей старшого шкільного віку вивчати історію. У межах проекту учасники ознайомляться з усною та родинною історією, а також із методами інтерв’ювання. Учні шкіл міста Мелітополя Запорізької області записуватимуть свідчення своїх родичів про Другу світову війну, окупаційний режим та повоєнну відбудову.

sorting-photos

Місце, люди, ресурси

Проект має на меті спонукати учнів обговорювати непопулярні й замовчувані теми вітчизняної історії. Заплановано зібрати 10 аудіо- та відеоматеріалів середньою тривалістю 30 – 60 хвилин, транскрибувати і розмістити їх у вільному доступі.

Для висвітлення проекту і подальшої публікації транскрибованих записів створено блог  Зараз він у процесі наповнення: додано інформацію про проект, контакти, завантажено тематичні презентації з усної історії у розділі «Про що говорить Кліо». Наприкінці жовтня транскрипти інтерв’ю будуть викладені в розділі «Родинні історії».

Формат ініціативи

Для реалізації ініціативи я обрала змішаний формат роботи. Cпочатку, в жовтні, буде проведено навчальний семінар для школярів і школярок на тему «Усна історія й родинна пам’ять поколінь». За попередньою інформацією, до участі в ньому зголосилися також місцеві вчителі та вчительки історії. Семінари проводитиму я та викладачі історії Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б.Хмельницького. Протягом занять із дітьми чергуватимуться «серйозні» тематичні блоки і руханки/вправи із залученням методів неформальної освіти.

Навчальний семінар відбуватиметься в окремій залі, що безоплатно надає місцева громадська організація. На мою думку, на цьому етапі важливою є особиста зустріч, знайомство і встановлення комунікації з учасниками/цями проекту.

Після такого експрес-навчання школярі/рки отримають запитальники для інтерв’ю, які записуватимуть протягом тижня. Завдяки нинішнім технічним можливостям на цьому етапі можна буде працювати дистанційно – це заощадить час і кошти всіх, хто залучені до участі в проекті.

Після публікації матеріалів ми проведемо підсумкову зустріч для отримання відгуків та вручення заохочувальних подарунків. Це може стати хорошою основою для подальшого спілкування та взаємодії.

Корисний досвід

Особливим досвідом для мене стала комунікація з відділом освіти в Мелітополі. Оскільки проект спрямований на школярів, потрібно було отримати дозвіл провести семінар. Те, що я перебуваю в Києві, викликало певні перестороги і труднощі. Спочатку місцеві посадовці наголошували на важливості особистої зустрічі. Постала реальна загроза зриву реалізації ініціативи. Однак за сприяння оргкомітету Студій живої історії та завдяки можливостям інтернету мені вдалося дистанційно представити ініціативу та отримати позитивну відповідь у підсумковій резолюції.

Не меншим випробуванням виявилося створення блогу. Перш ніж дійти до нинішнього варіанту, я створила кілька платформ, які тестувала на практичність у використанні та візуальну привабливість. У підсумку я обрала один із безоплатних шаблонів на WordPress. Попри мій досвід веб-редагування, я відчуваю технічні труднощі з публікацією тематичних презентацій. Тому мені допомагають знайомі фахівці, разом із якими ми шукаємо найвдаліший та найпростіший спосіб розмістити матеріали.

Оскільки мій проект лише виходить на активний етап реалізації, попереду бачу ще не один виклик. Зокрема, це проведення семінарів для учнів/учениць старших класів та вчителів/вчительок історії. Вони відрізняються за форматом роботи з аудиторією, тривалістю та наповненням. Та з іншого боку, для мене є приємною несподіванкою така зацікавленість педагогів темою проекту.

Безумовно, будь-який захід, особливо навчальний, є до певної міри непередбачуваним. Яким буде наш діалог? Чи не доведеться «виводити слонів» із кімнати? І до яких висновків ми дійдемо наприкінці спілкування? Відомо, що тема Другої світової війни доволі неоднозначно і гостро сприймається місцевим населенням, яке досі бачить минуле переважно у світлі Великої Вітчизняної. Припускаю, що обговорення цього періоду може викликати суперечки і непорозуміння. Тому своїм завданням я бачу максимально зменшити вплив заполітизованих тем і зосередити увагу аудиторії на методичній складовій.

Цей проект у прямому сенсі виштовхує до нових навичок і спонукає розглядати питання під різними кутами. Ідея живе, і навіть на фінішній прямій вона зазнає змін. Тож інтрига стійко тримається, і мені дуже цікаво побачити, з якими результатами я зустріну завершення проекту.

Аліна Плєханова

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s