«Якщо ви дійсно хочете зняти фільм – не відступайте»

 

Я вирішила, що хочу зняти фільм про повністю депортоване у 1950-му році прикарпатське село Посіч Тисменицького району. Адже для мене історія цього села є чи не найбільш яскравим прикладом того, як радянська влада поводилася з простими людьми, котрі хотіли залишатися українцями.

%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b4%d0%be-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%82%d1%82%d1%96-%d0%bf%d1%80%d0%be-%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%be%d0%b4%d0%b8

Село Посіч повністю виселили – це було й усе, що я знала насправді. Чи залишилися ще очевидці тих подій, чи знайду оператора з камерою,  чи взагалі зможу написати достойний сценарій – цілковиті сумніви. Я була одна, без команди, і до кінця не уявляла, чим відрізняється формат документального кіно від телевізійної передачі. Ба більше, зізнаюся, я досі не зрозуміла цих кардинальних відмінностей. Мені здається, найголовніше – щоб подобалося людям і було зрозумілим. Історія – не завжди легка й прозора сфера.

Отож,  змістом моєї ініціативи було створити фільм, презентувати його та видати в ефір місцевого телебачення.

Як я це робила, або короткі висновки та поради.

Будь-яке відео – це дуже дороге задоволення. Вартість виготовлення якісної 20-хвилинної передачі «з нуля» за ринковою ціною перевищувала мій бюджет десь у чотири рази. А тому я й не сподівалася легко найняти якісних виконавців. Який вихід? Шукати «напівволонтерів», людей, які хоча б трохи знаються на зйомці та монтажі. Особливо хочу виділити монтажера. Що професійніший він і більш творчий, то менше часу ви використаєте, і тим кращий продукт отримаєте. Варіант «і швець, і жнець, і на дуду грець», тобто коли сам знімаєш, придумуєш сценарій і монтуєш, – не дуже хороший вихід, на мою думку. Я пишу так не тому, що не вірю в ініціативних і мотивованих людей. Просто монтаж – ціла наука.  Можна опанувати програму на початковому рівні, навіть уміти щось складати й різати, але це не буде добрий монтаж. Особливо, якщо геть нічого не тямиш у відео.

Я не є впевненим телевізійником чи документалістом, а тому деколи маю враження що свій фільм робила «задом наперед».  Уперше така думка з’явилася, коли я прийшла до знайомого супер оператора та супер режисера з надією, що він мені допоможе. Я думала: ось така класна ідея, а він любить документальне кіно. Але з цього нічого не вийшло. По-перше, він не був вражений бюджетом мого проекту, а по-друге, сказав розписати кожну секунду майбутнього фільму. Мені досі здається це нереальним. А тому я кажу: поки немає інтерв’ю – немає фільму.

Якщо хочете писати людські спогади, старайтеся підкріпити їх фаховими коментарями та документами. А для цього потрібні хороші історики, які б займалися близькою тематикою. Тому вам дорога до місцевого вишу, а потім – до архіву.

Людський фактор: спілкування, спілкування і ще раз спілкування… Це пошук команди, співпраця з владою, розмови з героями фільму і навіть «банальна» підтримка. Були моменти, коли я сиділа зажурена і реально не знала, що робити, де знайти людину, яка мені допоможе, − і раз, ось вона, зайшла до мене в гості і спитала, як справи. Надалі я вже знала про магічну силу слова й одразу телефонувала друзям.

Також додам, що у моїх спікерів і членів команди постійно щось не виходило. Доводилося узгоджувати час і переносити зйомки. Спочатку я нервувала, а потім зрозуміла що інакше бути не може. Тому часу на все витрачається значно більше запланованого.

Насамкінець зауважу, якщо б мені довелося знімати все заново, не знаю чи погодилася б. Непевне, таки ні. Точно ні. Але якщо ви дійсно хочете зняти фільм – не відступайте. Бо й задоволення від  кінцевого продукту теж достойне.

Софія Шеметуха

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s