«Mykolaiv: back to USSR» і підпроект «Таємничий Темвод»

Ціллю проекту є привернути увагу місцевої громади та органів влади до стану архітектурних об’єктів, відродити пам’ять про радянський період історії та сформувати критичне мислення й здатність спокійно сприймати процеси декомунізації.

_5

Проект втілюється в Миколаєві, в команді проекту – одна людина. Ресурси: проектор, ноутбук, спеціальне приміщення, графічні редактори.

Я обрала формат «віртуальної екскурсії» через те, що Миколаїв – місто досить розтягнуте географічно, і часто цікаві архітектурні об’єкти та побутові заклади радянської доби на маршруті розміщені досить далеко одні від одних, що унеможливлює традиційну екскурсію. Екскурсовод-початківець, яким є я, губиться, не знаючи, чим заповнювати довгі переходи від локації до локації, увага екскурсантів слабне, і до фінальної точки тоді доходять не всі.

У випадку віртуальної екскурсії екскурсовод не прив’язаний до погодних умов та може охопити більше вікових груп, підлаштуватися під цільову аудиторію, проводячи екскурсію в будь-якому приміщенні і в будь-який час. До того ж є можливість організувати захід в музеї, аби привернути увагу до цих культурно-освітніх закладів, збільшивши їхню відвідуваність і популярність серед молоді.

Можливість застосовувати мультимедійні засоби подачі інформації та впливати на всі органи чуттів людини – ще одна перевага віртуальної екскурсії. Задля досягнення ефекту занурення в епоху можна застосовувати аудіо (радіопередачі, новини, музичні твори); відео (уривки з кінострічок, хронік, спеціально зняті ролики за допомогою камери Go Pro), візуальні матеріали (презентації, інфографіку, архівні фото, музейні експонати, тощо).

Взаємодія з аудиторією відбувається шляхом сесій питань-відповідей під час та після екскурсії. Додатково у віртуальну екскурсію можна включити виступи експертів та музейних працівників.

Окремо у цьому проекті я виділила підпроект «Таємничий Темвод». Це мікрорайон-привид, розташований майже в центрі міста. Впродовж своєї історії він декілька разів змінював своє призначення. На початку ХХ століття там працював Трубковий і електромеханічний завод (ТЕМвод), що виготовляв трубки і детонатори для морських снарядів і мін під час Першої світової війни. Під час радянської житлової кризи 1930 – 40-х років на цьому місці були побудовані робітничі бараки для працівників Заводу імені 61 Комунара, а під час Другої Світової війни огороджене барачне поселення було і німецьким концентраційним табором «Шталаг 364», і радянським табором для військовополонених. Після війни поселення знову виконувало функцію тимчасового житла для кількох сотень сімей працівників заводу, яких остаточно розселили у новобудови тільки ближче до 80-х. Зараз там є лише меморіальна дошка, присвячена жертвам нацистського режиму. Історичні будівлі стоять закинутими, а сам мікрорайон вважається небезпечним.

Така тема потребує комплексного підходу: віртуальної та «живої» екскурсії, а в перспективі – зйомки фільму зі свідченнями очевидців та використанням архівів зарубіжних країн, аби облаштувати місце пам’яті та зберегти спогади про нього як надзвичайно важливе в історичному та загальнолюдському контексті.

На етапі підготовки до віртуальних екскурсій я проводила різні види опитувань: Інтернет-опитування серед жителів Миколаєва про те, чи їм цікава радянська історія міста, та експертні консультації з фахівцями – істориками, краєзнавцями, журналістами, екскурсоводами та письменниками – стосовно того, які теми з радянського минулого можна взяти за основу екскурсійних програм.

Для створення в рамках проекту інтерактивної мапи радянських будівель, в яких діяли побутові та культурні заклади, аби показати зміну їхнього призначення впродовж історії та стан сьогодні, я використовую методи фотодокументації, роботи в архівах та інтерв’ювання. Таким чином, завдяки тодішнім публікаціям в пресі, світлинам того часу і спогадам місцевих жителів ми можемо відтворити повну картину існування певного закладу-центру суспільного життя в часопросторі.

Позняк Олена

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s