Вулична історія: альтернативні монументи

Мене звати Даша Пирогова. Я дослідниця із соціологічним бекграундом, і мій проект на «Студіях живої історії» – про альтернативні практики меморіалізації у містах. Я хочу зібрати і систематизувати різні форми, які в містах України та світу заміняють класичні монументи або трансформують їх. Цю колекцію я планую помістити у каталог або арт-бук (модне слово!) і збагатити фото монументів-родзинок (або антимонументів-родзинок) текстовим коментарем про місце, суть та автора проекту.

3

На фото інсталяція Синтії Гутьєрес “Населяючи тіні” на постаменті пам’ятника Володимиру Леніну, Київ, зроблена у рамках проекту Ізоляції “Суспільна угода”.

Варто сказати, що приклади альтернативної меморіалізації можуть бути створені з дозволу муніципалітетів і художніх комісій і бути санкціонованими. Так само вони можуть бути й нелегальними інтервенціями в міський простір, але нести певне смислове навантаження, пов’язане із історією. Ці два сценарії однаково цінні для мене, але більш симпатичний другий – коли звичайні люди, як-от ми з вами, просто беруть і встановлюють щось у місті, маркуючи щось важливе. Це друге завдання моєї ініціативи – спланувати та здійснити власну просторову інтервенцію, пов’язану з історією, у Києві.

Крім колекції альтернативних монументів у каталозі, моє «надзавдання» – це стимулювати дискусію в українському суспільстві про те, як взагалі можна позначати в міському просторі важливі події, місця, людей, окрім як у формі монументів чи мармурових меморіальних табличок на будівлях. Хто взагалі може обирати, що або кого нам треба позначати у місті, а що і кого можна призабути: муніципалітет, історики, активісти, звичайні люди? Всі ці питання лежать у полі публічної історії. Це про те, що не достатньо знати історію. Про неї потрібно говорити, бути критичними, ставити запитання і шукати відповіді.

Наразі я перебуваю у дослідницькому процесі, де на моєму шляху трапилися двоє розумних людей, які мені допомагають. Це кураторка Лія Достлєва та теоретик Джеймс Янг. Я читаю їхні тексти, і тема мого дослідження стає для мене ще цікавішою. Почитайте, я впевнена, що Вам теж стане цікаво. А на фото – перші приклади антимонументів у моїй колекції.

Даша Пирогова

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s