Останні лемки?

Ким є лемки, не зовсім зрозуміло. Про етнічне походження та приналежність цієї групи сперечаються науковці, але й серед самих лемків немає згоди. Існують різні нарративи, різні способи визначення та самовизначення. Але беззаперечно однією з найважливіших складових лемківської ідентичності є факт виселення з історичної батьківщини – Лемковини.

10

На фото автор проекту Варфоломій Ванот. Автор фото: Тарас Ковальчук

Нині нащадки лемків живуть у всіх областях України та Польщі. Багато з них повністю асимілювалися, у багатьох сім’ях навіть не згадувалося про походження з Карпат, а травму виселення люди брали з собою до гробу. Проте, живуть в Україні та Польщі люди, які донині зберегли лемківську ідентичність, народні звичаї, традиції, мову. Мій проект полягає в тому, щоб їх віднайти та записати їхні свідчення. Мета проекту – дослідити лемківську долю після виселення методом запису та аналізу усних історій.

Чому це важливо?

 Першим етапом реалізації ініціативи було дослідження, яке показало, що більшість опитаних мною мешканців Полтавської області взагалі не знають слова «лемки», а ті, що знають, мають лише дуже загальну картину. Проте нащадки переселених людей живуть між нами. Хочу, щоб українці побачили та почули цю групу.

Лемківський досвід може бути особливо актуальним для сучасної України, оскільки це, з одного боку, досвід різних історичних пам’ятей та самовизначень, поєднаних в рамках однієї спільноти, а з другого – вражаючий приклад зберігання своєї культури в несприятливих обставинах.

 Місце і час

 Протягом найближчих місяців планую провести інтерв’ю з нащадками виселених лемків, що живуть тепер у Полтавській області. Кінцевий продукт – короткий документальний фільм – має бути готовий у вересні. Тоді почнемо його показувати в Кременчуці. Крім показів в Україні, заплановано також показ у Польщі, де присутня багаточисельна лемківська спільнота.

 Цільова аудиторія

 Основною цільовою аудиторією проекту є, по-перше, сама лемківська спільнота, яка є темою проекту. Але проект має теж просвітницьку місію – хочемо поширити знання про лемківську культуру, тому тут головною цільовою аудиторією є молодь Кременчука, тобто міста, у якому я  живу.

 Чим можна допомогти?

 Якщо в когось є знайомі, які теж мають лемківське коріння та могли б погодитися порозмовляти, буду вдячний за контакт.

 Варфоломій Ванот

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s