Самобутні

За що ви любите рідне місто чи село? Чим пишаєтеся? Про які його унікальні місця чи об’єкти найперше розповіли б жителям інших міст України? Відповіді на всі ці запитання шукатимуть учасники проекту «Самобутні» – експедиції в історію Сватівщини (північ Луганської області). Разом з дітьми 13–14 років ми здійснимо мандрівку в минуле та майбутнє наших рідних сіл та міста.

1

Фото 1 – Мапа символічного простору міста, створена учнями 9 класу

Але перш ніж я детальніше розповім, навіщо нам це потрібно, давайте зіграємо в гру. Подивіться уважно на розташований вижче малюнок. Його зробили учні 9 класу однієї зі сватівських шкіл. Я попросила їх намалювати місто, позначивши на малюнку всі ті унікальні об’єкти, які розповідають про його минуле та теперішнє. А тепер спробуйте по цьому малюнку здогадатися, чим жило місто раніше та чим живе тепер? Як ви думаєте, в чому самобутність Сватове, чим воно відрізняється від інших районних центрів? Чи з’явилось у вас бажання його відвідати?

Цей та інші малюнки дітей об’єднує одне: вони зображають велику історію, зокрема Другу світову війну, але локальної на них майже немає. Наприклад, на всіх малюнках позначений пам’ятник Тарасові Шевченку, але в той же час пам’ятник місцевому письменнику Миколі Уманцю якщо й позначено, то не підписано, або невірно названо. Скажу чесно, якби мене ще кілька місяців тому попросили намалювати рідне місто, мій малюнок був би ідентичний до малюнків дітей. Тепер я знаю, що в цьому образі не вистачає чимало унікальних об’єктів, без яких сповна зрозуміти історію міста неможливо. Частина з них:

  • Козацька сторожова вежа, яку будують місцеві активісти на горі поблизу міста. Сватове було засноване як козацька слобода Сватова Лучка в 1660-х роках. Колись це було місто вільних людей, які захищали край від набігів татар. Згадки про ці події можна знайти майже в кожному селі Сватівського району.
  • Історичні будівлі – будинки поміщиків та вокзальні будівлі, які були побудовані в ХIХ ст. Ці об’єкти розповідають про період розквіту міста, про те як мало історичної спадщини збереглося з тих часів, та ми не цінуємо навіть ті історичні будівлі, які якимось дивом не були знищені.
  • Стінопис на Народному домі “Сватове Лучка”, який влітку минулого року створили художниця та волонтери табору “Будуємо Україну разом”. Це теперішнє Сватове, в якому є цікавий мистецький об’єкт. І одночасно це приклад того, що жителі міста мають повне право осмислювати важливі історичні події та презентувати їх у міському просторі.

2

Фото 2 – Вокзал Сватова-Лучка, кінець ХIХ ст.

3

Фото 3 – Одна із занедбаних вокзальних будівель 

4

Фото 4 – Стінопис на Народному домі “Сватова-Лучка”

Весь останній рік я прожила в самобутньому місті Івано-Франківську. І мені досі важко повірити, що я добровільно його покинула. Але я дуже добре пам’ятаю, що після переїзду, сама того не розуміючи, почала шукати щось унікальне в рідному місті. І виявилося, що любити місто, яке на перший погляд взагалі не відрізняється від тисяч схожих на нього, можливо. Достатньо почати вивчати його історію та повірити в його потенціал.

Саме цим і будуть займатися “Самобутні”. Спочатку ми здійснимо експедицію в минуле населених пунктів району, щоби знайти в ньому історії про цікавих людей, важливі події, унікальні об’єкти. Наступною буде мандрівка в майбутнє – ми спробуємо уявити, якими наші села та місто можуть стати. Все що нам потім лишиться – це пов’язати минуле з майбутнім. Ми спробуємо здійснити ініціативи з популяризації та збереження культурної спадщини Сватівщини, а в деяких випадках будемо створювати нові об’єкти, які би презентували історію нашого району. Проект буде здійснюватися під час другої та третьої змін в дитячому оздоровчому таборі “Гончарівський”. Перший тиждень зміни буде присвячений нашим дослідженням та ідеям ініціатив. На другому та третьому тижні ми матимемо майстер-класи, які допоможуть нам підготуватися до етапу реалізації ініціатив.

Повернемося до питання на початку статті: “Нащо нам все це потрібно?” З власного досвіду я знаю, що якщо ти робиш навіть дуже маленький вклад у розвиток рідного міста чи села та покращення його публічного простору, ти вже ніколи не перестанеш відчувати за нього відповідальність. Саме тому я визначила три основні задачі, які хочу досягнути, втіливши ініціативу “Самобутні”:

  • Спочатку разом з дітьми ми дослідимо потенціал та потреби рідних сіл та міста Сватове.
  • Потім ми задіємо власний потенціал – здібності та захоплення – для того, щоби спланувати ініціативи, які були би цікаві нам та потрібні району.
  • На останньому етапі ми втілимо ініціативи, які би актуалізували самобутність сіл та водночас покращили їх публічний простір.

Я не можу спрогнозувати, чи вдасться нам виконати всі три задачі в повній мірі впродовж літа. Але я би дуже хотіла, щоби спільне навчання та взаємодія між дітьми в доброзичливій, творчій, вільній атмосфері поклали початок створенню активної та небайдужої спільноти.

Анастасія Севостьянова

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s