Єврейське минуле Острога

Я працюю над проектом, який стосується єврейської історії маленького волинського містечка Острога. До Другої світової війни його населяли переважно євреї. За переписом 1939 року, вони становили майже 90 відсотків від усього населення міста.

10

На фото автор проекту Євген Яковенко. Автор фото: Тарас Ковальчук

Після поділу Польщі, Острог, який до 1939-го був польським містом, увійшов до складу Радянського Союзу. Почалися репресії проти євреїв. У 1941-му, коли влада в місті знову змінилася, тепер на користь нацистів, більшість євреїв, яким не вдалося врятуватися, були жорстоко і цинічно вбиті нацистами та їхніми прибічниками. Можна собі лише уявити місто, після так званої «ліквідації» гетто у 1942-му. Де раніше було життя, тепер лишалася пустка. Від єврейського Острога лишилося дуже мало – деякі будинки, у яких євреї жили та працювали; синагога, у якій молилися; «місця пам’яті» – кладовище, місця страт.

На щастя, зараз у місті є ті, кому не байдужа ця пам’ять. За ініціативи Григорія Аршинова проводиться реставрування синагоги, відновлюється кладовище, яке від 1960-х років минулого століття і до Незалежності міська влада використовувала як public space: парк і танцмайданчик. У місцевому виші – Острозькій академії – вже понад рік діє один із небагатьох в Україні Центрів юдаїки, його директор Дмитро Цолін щороку організовує навчальні сесії із гебраїстики, біблеїстики, семітської філології. Багато моїх знайомих приїздили до Острога на літо, а коли поверталися, вже вміли говорити і писати давньоєврейською.

У рамках свого проекту я планую провести низку заходів у місті, пов’язаних із сприйманням/дослідженням єврейського минулого Острога. Увагу зосереджу на комунікації із учасниками: обміні досвідами сприйняття міського простору, міської історії, культурних (зокрема, мистецьких) контекстів, які можуть допомогти розшити розуміння єврейської історії і, зокрема, подій Голокосту.

Зараз маю розроблені плани проведення екскурсій містом –  локаціями єврейського минулого. Сподіваюсь, що мені вдасться не лише показати єврейську історію та культуру міста, її контексти, а й обговорити це. Готую також виставковий простір, щоб візуалізувати те, чого під час екскурсій відвідувачі не зможуть побачити. Якщо проект працюватиме, то додам іще декілька задуманих подій. Наразі це лишається лише у планах. Проект реалізовуватиму протягом вересня та жовтня.

Євген Яковенко

Advertisements

2 thoughts on “Єврейське минуле Острога

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s