ВУЛИЧНА ІСТОРІЯ. КАТАЛОГ АЛЬТЕРНАТИВНИХ МОНУМЕНТІВ

Ціль ініціативи – зібрати й показати практики альтернативних монументів, пов’язаних із історичними подіями, людьми або місцями в Україні та світі для того, щоб стимулювати дискусію про нові форми меморіалізації та нові методи роботи з історією.

фото

Формат реалізації ініціативи

 Дослідницька робота і каталог за її результатами. Фото та короткі довідки про альтернативні монументи в Україні та світі. Мови: українська та англійська.

Фізична форма каталогу мені здається найкращою формою для збірки цікавих прикладів альтернативних монументів. По-перше, це фізичний об’єкт, його можна потримати в руках, показати іншим. По-друге, мені подобається красиво і якісно зроблена поліграфія.

Форма сторінки проекту у соціальній мережі теж прийнятна, але алгоритми Facebook розпорошують увагу і картинка ініціативи, яка час від часу з’являється у стрічці новин, може бути не цілісною. Проте, така форма може виконувати супровідну роль PR для друкованого каталогу.

Для презентації на виставці або фестивалі формат каталогу теж добре підходить. Його сторінки можуть стати постерами, фото альтернативних монументів можуть бути надруковані у великому форматі для виставки.

В рамках ініціативи каталог буде надруковано лише у кількох екземплярах, без великого тиражу, зважаючи на обмежені ресурси. Електронну версію каталогу буде викладено у загальних доступ. Крім того, оскільки друкований каталог не можна буде забрати з собою або поділитися ним, для розповсюдження будуть доступні листівки та стікери з окремими прикладами альтернативних монументів.

Одна з ідей мого проекту полягає в тому, щоб стимулювати дискусію про монополію держави на рішення про встановлення монументів. В чому тут несправедливість? Як мають проводитися конкурси? Як громаді реалізувати своє право голосу? Тому презентація каталогу про альтернативні монументи може містити як дискусійні, так і творчі інтерактивні активності. Я планую провести панельну дискусію із сесією запитань та відповідей до експертів у різний спосіб дотичних до теми меморіалізації: архітекторів, ландшафтних дизайнерів, істориків, кураторів. Також, у рамках відкритої виставки, яка супроводжуватиме презентацію каталогу, я організую стихійну виставку прототипів альтернативних монументів, які зможуть намалювати самі відвідувачі після ознайомлення зі змістом каталогу.

Ще одна річ, яка мені подобається у форматі друкованої публікації – це те, що вона стала (sustainable). По-перше, її можна доповнювати як новими прикладами меморіалізації, так і аналітичними статтями. Так може вийти вже науково-популярна публікація. По-друге, для того, щоб досягнути максимального поширення і досягнення найширшої аудиторії, можна подаватися на гранти і готувати до друку кількісний тираж і передавати його безкоштовно в галереї, бібліотеки, громадські організації та інші установи, які працюють із мистецькими темами й публічною історією.

Лайфхаки проекту:

  • Планування часу. Щоб не робити все в останні 2 місяці, потрібно заздалегідь планувати час. Все заплановане займатиме більше часу, ніж ви запланували. Тому плануйте із запасом.
  • Для натхнення та пошуку консультантів або партнерів корисно відвідувати тематичні заходи. За 3 місяці я відвідала 2 конференції в Києві, воркшоп на фестивалі в Івано-Франківську, літню школу в Рівному та взяла участь у перформансі в Києві. Так я завела цікаві та корисні для роботи над проектом знайомства, а також поповнила колекцію альтернативних монументів для каталогу з рекомендацій учасників та спікерів.
  • Продовжувати дослідження, де б ви не були. Навіть у відпустці. У туристичній подорожі Боснією і Герцеговиною я знайшла два цікаві приклади альтернативних монументів, пов’язаних із боснійською війною, і додала їх до каталогу.

Аудиторія:

Широке коло зацікавлених (історики, митці, туристи, жителі міст, дослідники).

 Локація роботи:

Київ.

 Кількість людей в команді:

3 (дослідниця, дизайнерка, перекладач).

 Час на дослідження та реалізацію:

6 місяців.

Ресурси:

Час та робота людей, комп’ютер та програмне забезпечення для верстки, матеріали для поліграфії.

Ключові слова/хештеги:

Альтернативні монументи, контрмонументи, антимонументи, альтернативні практики меморіалізації, інтервенції, політика пам’яті, методи роботи із історією.

Дарина Пирогова

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s