Євген Яковенко. Єврейська історія Острога

Моя ініціатива в рамках «Студій живої історії» стосується єврейської історії маленького волинського містечка Острога. Вона націлена на репрезентацію єврейської історії міста й трагедії Голокосту в місті у форматі виставки та екскурсійних показів локацій єврейської історії.

10

На фото: Учасники курсу професора єврейської історії Північно-Західного університету (Еванстон, штат Іллінойс, США) “Євреї та українці: тисячоліття співіснування” у Центрі юдаїки НаУОА під час огляду руїн Новомалинського замку (Рівненська область).

Із проектом мені зголосився допомогти добра душа – Андрій Брижук, який розробляє дизайн виставки. Втім, відповідальність за можливі хиби в змісті та оформленні виставки лежить, звісно, на мені.

Формат виставок та екскурсій, як на мене, в обраному місті реалізації ініціативи найкраще репрезентує тему. Екскурсійний спосіб презентації історії міста виходить із мого досвіду ведення екскурсій у Музеї історії НаУОА та фактору емоційної прив’язаності (можливо, це не найкраще, а, все-таки, найточніше визначення, яке можу дати) до певних локацій міста та подій, пов’язаних із ними.

Виставка є способом візуалізувати те, про що йтиметься в екскурсіях. Втім, їх можна сприймати окремо одне від одного.

Взаємодія з аудиторією буде відбуватися у двох площинах. Перша – екскурсійна, взаємодія учасників безпосередньо із автором проекту (тобто мною). Друга – значно складніша – це рецепція виставки, яка здійснюватиметься у форматі «реципієнт – виставковий простір».

На першому етапі підготовки проекту я спробував дослідити (як для історика, то це радше «польове дослідження» історії) історію деяких єврейських міст та містечок Західної та Центральної України. За короткий час підготовки ініціативи я відвідав міста, які мають свою єврейську історію: Бердичів, Ізяслав, Броди, Львів, Славута, Мізоч. Єврейські громади цих міст зазнали розправи від рук нацистів та подеколи їхніх прибічників під час Другої світової. Найближчим часом напишу про деякі з єврейських локацій цих міст, які мені видалися найцікавішими.

Готуючись до реалізації проекту, я прослухав лекційний курс професора Центру єврейських студій Crown Family у Північно-Західному університеті США Йоханана Петровського-Штерна, який відбувався у Центрі юдаїки НаУОА. Курс був присвячений історії взаємин євреїв та українців на українських землях від часів Хозарського каганату і до початку минулого століття.

Також я спробував працювати з усною історією про Голокост на Волині, завдячуючи Григорію Аршинову, якого я згадував у попередній публікації.

Насамкінець можу сказати: усі ці спроби підготовки до реалізації проекту дадуть свої результати. Будуть ці результати успішними чи ні, залежить безпосередньо від мене.

Євген Яковенко

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s