Алла Марченко: Паломництво і міський простір

Ініціатива з робочою назвою “Вплив паломництва хасидів на публічний простір українських міст” стала для мене справжнім викликом. Як виявилось, академічній дослідниці з щільним робочим графіком непросто працювати в новому форматі публічної історії, та ще й приділити цьому велику кількість часу.

10

На фото: Олександр Таушер з авторкою проекту, бесіда на вулицях Вижниці. Фото з сайту проекту.

Водночас, я була серйозно вмотивована займатись даною темою, і завдяки цьому робота перетворилась на неймовірну та захопливу пригоду. Протягом шести місяців я відвідала Белз, Бердичів, Брацлав, Вижницю, Гадяч, Ганнопіль, Меджибіж, Садгору та Умань. Я вперше побувала в більшості з означених міст, містечок і сіл, і у кожному познайомилась з небайдужими до локальної історії та цікавими людьми. Участь у проекті багато в чому скоригувала мої дії протягом останніх півроку та подальші наукові плани.

У фокусі ініціативи я тримала публічний простір містечок чи сіл, наявність історичних пам’яток, пов’язаних з єврейським минулим, а також новостворених у зв’язку з паломництвом об’єктів. Важливою ціллю проекту є пробудити інтерес ширшої громадськості до локальної історії та поширити інформацію про поліетнічну спадщину (зокрема, єврейську) в сучасній Україні.

Звісно, я поставила масштабні завдання: охопити великий географічний ареал Центральної та Західної України, провести низку інтерв’ю та фотозйомок, опрацювати транскрипти інтерв’ю та створити тексти про кожен населений пункт. Статті з фотосупроводом про це можна почитати на блозі alanissima.wordpress.com за тегом «жива_історія», вони доповнюються. Також у майбутньому планую зробити інтерактивну мапу.

ldiagram

Я обрала вказані формати, оскільки вважаю їх найбільш релевантними. Зокрема, статті з фотосупроводом залишаться у вільному доступі після завершення проекту, до них можна звернутись у будь-який час. Наскільки вдало була обрана платформа – власний блог? Гадаю, кількісні показники на проміжному етапі скажуть за себе. Особисто для мене стало несподіванкою те, що найпопулярнішим виявився текст про містечко Белз.

Аудиторія постів у моєму блозі належить до 43 країн: після України найчастіше читають його у США, Польщі, Росії та Ізраїлі. Нижче я надаю діаграму за останні три місяці (що складає половину звітного періоду):

rfhnf

Для підготовки статей-лонгрідів я використовую методичну триангуляцію: дані інформантів, дані статистики та дані з інших відкритих документів. Початково я планувала відбір трьох типів інформантів: місцевих краєзнавців та істориків, представників місцевої єврейської громади, а також тих, хто займається прийомом паломників. Утім, у кожному з населених пунктів виявилися певні особливості, наприклад, не існувало місцевої громади або ж відповідальних за прийом паломників, різні погляди місцевих краєзнавців на одні і ті ж події тощо. Важливу роль у реалізації ініціативи відіграє мережа моїх контактів, які допомагають знайти потрібних людей на локальному рівні, а також готовність останніх співпрацювати та приділяти свої час і увагу – я за це дуже вдячна.

Додатковими результатами проекту, певне, можна назвати встановлення нових соціальних зв’язків, а також бажання повернутись у кожне місто, містечко чи село, щоб провести триваліше спостереження взаємодії паломників та оточення, для інтерв’ю з місцевим населенням старшого віку, чи просто для зустрічі з уже знайомими людьми.

В рамках програми академічної мобільності від «Студій живої історії» я скористалася нагодою познайомитись з єврейською історією Польщі і відвідала кілька місць паломництва. А що мене неймовірно зігріває – це те, що дана ініціатива стала особисто для мене важливою сходинкою для докторської дисертації, яку я писатиму у Варшаві.

Алла Марченко

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s