«Самий цимес» у Бердичеві

28 жовтня 2017 року в Бердичеві ми провели фестиваль єврейської культури «Самий цимес». Його метою було реконструювати період з життя «єврейського Бердичева» 1937 – 2017 років у сучасному громадському просторі через відтворення єврейської культури.

фото

Ми вибрали саме цю тему тому, що з давніх-давен у Бердичеві з пошаною ставляться до єврейської культури, але останнім часом, із виїздом євреїв з міста, культура і традиції стали дещо забуватися. Проте, єврейство та єврейська культура є складовою полікультурного Бердичева, і це питання ми вирішили актуалізувати через вуличний фестиваль.

На початковому етапі наша команда налічувала 3 людини: я, директорка ЦБС Бердичева Тетяна Кущук і методист по роботі з молоддю Олена Гринчук. Але під час реалізації команда зросла, адже всі учасники, які долучились до реалізації, стали з нами однією великою командою. Ірина Касімова, представниця єврейської громади міста, допомогла зібрати фотографії для виставки «Альбом спогадів» з життя євреїв міста в період з 1937 – 2017 рік. Місцева фотохудожниця Світлана Шмигельська створила фотовиставку «Старий новий Бердичів». Місцевий «Музей єврейства » та ще один представник єврейської громади міста Олександр Френкель надали власні речі – єврейські релігійні атрибути – для виставки експонатів. Актор Андрій Брік підготував виступ з єврейськими анекдотами, які дуже сподобались учасникам. Місцевий краєзнавець Анатолій Горобчук провів міні-екскурс на тему хоральних синагог міста. Ну і, звичайно, бібліотекарки ЦМБ, які власними руками створили шедеври єврейської національної випічки, якими в кінці фестивалю змогли почастуватися усі учасники й гості.

Родзинкою фестивалю став поетичний телеміст «Тель-Авів – Бердичів» за участі членкині міжнародного союзу письменників Єрусалима, поетеси Валентини Бендерської та знатного поета Леонідова Колганова, які в рамках телемосту презентували спільну книгу «Викрутаси Ейдоса».

Ми дуже хотіли, щоб наш фестиваль був вуличним і пройшов біля старої хоральної синагоги міста, аби прості беричівляни могли ознайомитися з мобільними виставками, міні-музеями, відчути та пригадати про багатогранну спадщину нашого міста. Але погода визначила свої умови. Тому фестиваль перенесли до приміщення молодіжного центру «М-Формація», який розташований у Центральній бібліотеці для дорослих.

Зрештою, фестиваль удався. Про це свідчать кількість учасників та їхні позитивні відгуки про подію.

Особисто я та моя команда задоволені тим, що ми заклали «фундамент», і таким чином нагадали містянам нашу історію. Дуже хотілося б, щоб цей фестиваль став традиційним у нашому місті.

Сторінка фестивалю у Фб.

Альона Уяздовська

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s