Дозвольте запросити… на побачення!

Відмовитись від такої пропозиції дуже складно, адже зустрічі, на які ми запрошуємо, – незвичні й надзвичайно цікаві. «Побачення з ромською культурою» – під такою назвою відбувається реалізація моєї ініціативи в рамках «Студій живої історії».

фото

Обираючи тематику проекту, я ані хвилини не вагалась і зупинилася на історії та культурі ромів. Це та сфера, в якій я працюю вже багато років і відповідно – орієнтуюсь в актуальних тенденціях та нагальних проблемах. Роми століттями живуть поруч, але досі лишаються далекими і загадковими. Мало не щодня мені, як дослідниці, та моїм друзям і колегам, які є представниками ромської громади, доводиться наштовхуватись на численні стереотипи, острах, прояви нетолерантності або ж на протилежне – романтичне замилування музичною культурою, де нівелюються всі інші здобутки цього народу.

Питання, як донести до громадськості справжній стан речей, я ставила собі досить давно. Відповідь сформувалась поступово, в цьому також допомогла участь в міжнародних освітніх ініціативах з даної тематики. Саме на одному з таких заходів в Будапешті я зустріла Наталію Томенко, ромську художницю та дизайнерку з Кременчука, яка мріяла за допомогою мистецтва познайомити світ з історією та культурою свого народу. Так народилася ідея організувати й провести тематичні вечори-побачення, де всі охочі могли б не лише долучитися до творчих майстер-класів, а й з перших уст отримати відповіді на запитання про ромів.

Окрім Наталі, до команди також долучився Володимир Яковенко – активіст ромського молодіжного руху, та Андрій Бондаренко – тренер з неформальної освіти. У такому складі нам вдалося об’єднати різні підходи, адже кожен з нас є експертом у своїй сфері діяльності.

Перше побачення з культурою ромів відбулося 4 листопада в Кременчуці. Воно було присвячене Міжнародному дню ромської мови, який відзначається щорічно 5-го листопада. Під час першого змістовного блоку присутні змогли вивчити кілька найпоширеніших розмовних фраз на романі (ромській мові), дізнатися про взаємовпливи ромської та української мов, почути про різницю між термінами «роми» та «цигани» і зрозуміли, хто такі «гадже» (в перекладі з ромської, дослівно – «не роми») і чи є ця назва образливою. Безліч запитань, що ми отримали від присутніх, засвідчили, наскільки стереотипізованим є уявлення в нашому суспільстві про ромів, а можливість ось так поспілкуватись у дружній невимушеній атмосфері – майже відсутня. Майстер-клас з ліногравюри викликав не менше захоплення і зацікавлення. Під час роботи над гравюрою Наталя Томенко розповіла учасникам також про сучасні тенденції ромського мистецтва.

Мова – це лише перша сходинка на шляху знайомства з ромською культурою. Далі плануємо говорити про історію і традиції кочового життя, долю ромів у роки Другої світової, розвиток ромської поезії та багато інших, не менш цікавих, тем. Попереду на нас чекають побачення в Києві, Кропивницькому і знову – в улюбленому Кременчуці.

Тетяна Сторожко

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s